powrót

Janina Mannowa

Urodziła się 28 stycznia 1879 roku w Każance na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). Ukończyła zakład naukowo-wychowawczy Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu, a następnie polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była jedną z pierwszych w historii absolwentek tej uczelni. W 1901 roku wyszła za mąż za pochodzącego z rodziny przemysłowców Aleksandra Manna (1869-1929), malarza i grafika, z którym miała syna Aleksandra Mariusza. Była poetką i autorką sztuk teatralnych, publikującą najczęściej pod pseudonimem "Aleksander Ożyński". Pozostawiła po sobie tomy poezji (m.in. "Może bajka", wydana nakładem księgarni D.E. Friedleina w Krakowie, 1903) oraz sztuki teatralne, w tym dramat "Na tym brzegu", nagrodzony w 1911 roku w konkursie literackim im. J. Słowackiego. Zmarła 15 czerwca 1970 roku. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Janina z Pierożyńskich Mannowa związana była z willą "Ave" w Konstancinie, którą w 1903 roku zbudowano na zlecenie jej męża Aleksandra Manna. Poetka mieszkała tam z rodziną aż do swojej śmierci. Zapisała się we wdzięcznej pamięci kilku pokoleń obywateli Konstancina, jako znakomita nauczycielka języków francuskiego, łaciny, rosyjskiego i niemieckiego. Znała również grekę, angielski i ukraiński.


Janina Mannowa z synem Aleksandrem Mariuszem na ganku willi
"Ave". Zdjęcie ze zbiorów Andrzeja Krzyżanowskiego

Jej syn Aleksander Mariusz Mann (24.X.1903 - 8.XII.1971), żonaty z Krystyną z Walickich (22.IX.1911 - 2.IV.1979), anglistką, był ekonomistą, współwłaścicielem fabryki „Alfons Mann SA”, oficerem Rezerwy Lotnictwa i żołnierzem AK. Aleksander Mariusz i Krystyna z Walickich mieli jedno dziecko, córkę Martę, absolwentkę historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, która 27.VIII.1970 roku zginęła tragicznie podczas wspinaczki w Tatrach, wieku zaledwie 25 lat.  

Oprac.: Hanna Kaniasta
Konsultacja: Andrzej Krzyżanowski