powrót

Pallas Athene

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Piasta 32
data powstania: 1906
autor: Marian Lalewicz

Ta reprezentacyjna willa zamyka od południa ulicę Żeromskiego. Na otaczającej ją rozległej posesji, w ogrodzie mieściły się dawniej: boisko do krykieta, stajnie, wozownia i garaż. Budynek otoczony jest dekoracyjnym ogrodzeniem, z żelazną bramą umieszczoną w półkolistej wnęce.

Projekt willi wzniesionej w 1906 r. wykonał Marian Lalewicz. Pierwszym właścicielem był Leon Raczkowski, który w 1912 r. sprzedał nieruchomość małżeństwu Emilowi i Jadwidze z Neumannów Eisertom, w rękach których willa pozostawała do końca lat 20. Ostatnią właścicielką z okresu sprzed II wojny światowej była Julia Polikierowa.

W latach 60. XX wieku budynek przeszedł gruntowny remont. Wymieniono wtedy fragmenty więźby dachowej oraz poszycie. Po 1979 r. przebudowano obiekt oraz jego otoczenie, wg projektu Andrzeja Grzybowskiego. Zmieniono wtedy formę gzymsu oraz przebudowano wejście od strony północnej, rozbudowano przedsionek, odtworzono brakujące elementy sztukaterii, wprowadzono nową stolarkę drzwiową.

Willa „Pallas Athene” to budynek murowany z cegły, tynkowany, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, na planie prostokąta z półkolistym ryzalitem od frontu i prostokątnym ryzalitem z portykiem na elewacji ogrodowej, z płaskim dachem oraz attyką kryjącą dach. Zgrabna, zwarta bryła podkreśla klasycystyczny charakter willi w stylu włoskim. Elewacja frontowa dwukondygnacyjna, z charakterystycznie obniżoną drugą kondygnacją nawiązującą do mezzanina. Elewacja poprzedzona okazałym, półokrągłym, trójosiowym ryzalitem. Przy elewacji zachodniej wykusz, nad nim taras. Ogrodzenie obiektu pochodzi z lat 80. XX wieku. Obiekt zachowany jest w doskonałym stanie. Willa, jak i otoczenie wraz z ogrodzeniem są zadbane i świetnie utrzymane.

Budynek został indywidualnie wpisany do rejestru decyzją z 25.11.1980 pod nr. A-996.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007
Lachowski T., Obrazy z przeszłości. Konstancin, Definition Design, 2008
Karta ewidencyjna, „Triforium”, 1992, archiwum WUOZ

Oprac.: Anna Gola i Michał Krasucki