powrót

Pod Dębem

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Piłsudskiego 21
data powstania: 1902
autor: Józef Pius Dziekoński

Willa należąca do najstarszych wśród konstancińskich rezydencji powstała w 1902 r. na zlecenie Józefy z Iwaszkiewiczów hr. Dąmbskiej wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Na elewacji, nad trzema łukowo sklepionymi oknami, widnieje herb rodziny Godziemba – sosna o trzech konarach i pięciu korzeniach w czerwonym polu, często mylnie brany za dąb z pozoru pasujący do nazwiska właścicielki. Zgodnie z jej ostatnią wolą willa „Pod Dębem” oraz stojący na sąsiedniej posesji pensjonat „Szwajcarka”, zostały przekazane siostrzenicy – Józefie z Januszewskich Zatorskiej. W póżniejszym okresie willa zmieniała właścicieli.

Willa „Pod Dębem” to murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacyjny budynek, posadowiony na planie prostokąta z kwadratową, ażurową wieżą od północnego-zachodu. Bryła obiektu jest rozczłonkowana i urozmaicona, o wyraźnie wydzielonych częściach wschodniej i zachodniej. Budynek kryty dachem wielopołaciowym z symetrycznymi, trójkątnymi zwieńczeniami podwyższonych krawędzi dachu. Nad wieżą dach namiotowy. Od frontu znajduje się wejście do wieży zdobionej głębokimi płycinami na piętrze, połączonej tarasem z pozostałą częścią budynku. Otwory okienne są o różnych kształtach, wielkościach i wykrojach. Okno w elewacji frontowej, na poziomie pierwszego piętra jest  zamknięte półkoliście i obwiedzione opaską. Elewacje obiektu zdobione są dekoracją architektoniczną w formie fryzów koronujących i kostkowych, fryzów kordonowych pod okapem oraz płycin.

Obiekt otoczony jest dekoracyjnym parkanem z metalowymi przęsłami, z elementami stylizowanymi na liście dębu. Willa obecnie należy do prywatnych właścicieli i znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym.

Budynek został indywidualnie wpisany do rejestru decyzją z 20.03.1989 pod nr. A-1373.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007
Karta ewidencyjna, J. Domino, 1988, archiwum WUOZ

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki

Józefa z Iwaszkiewiczów Dąmbska

Pochodziła z rodu Iwaszkiewiczów. Dwukrotnie zamężna: pierwszy raz z Edmundem Burgerem, wnukiem Samuela Bogumiła Lindego, twórcy pierwszego słownika języka polskiego...

»