powrót

Leopold Buczkowski

Pisarz, malarz i grafik. Urodzony na Podolu w 1905 r. Studiował polonistykę na Wydziale Humanistycznym UJ oraz malarstwo na ASP w Warszawie pod kierunkiem Juliana Fałata. Uczestnik kampanii 1939 r., wzięty do niewoli. W czasie II wojny początkowo przebywał we Lwowie, potem wrócił do rodzinnego Podkamienia. Tam przeżył atak ukraińskich nacjonalistów, w czasie którego zginęło dwóch jego braci. W 1944 r., wraz z resztą rodziny, przeniósł się do Warszawy, gdzie wziął udział w powstaniu. Po zakończeniu walk trafił do obozu jenieckiego w Pruszkowie, skąd uciekł. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, gdzie zajmował się ilustrowaniem książek, a następnie od 1950 r. w Konstancinie.

Jego pierwsza powieść „Wertepy”, ukazująca surowy obraz przedwojennej wsi wołyńskiej, została zarekwirowana przez policję. Powojenna twórczość, powieści takie jak „Czarny potok”, „Dorycki krużganek”, zbiory opowiadań „Młody poeta w zamku” i „Pierwsza świetność” to wstrząsające świadectwa hitlerowskiego terroru i heroicznej walki jego ofiar w obronie człowieczeństwa; są przy tym dokumentem ginącej kultury: obyczaju, pejzażu, wielości ras, narodów, wierzeń i języków Wołynia i Podola. Eksperymentalne powieści Buczkowskiego demonstrują krańcowe możliwości przekształcania gatunku, rozbijają ciągłość narracji i spoistość postaci, związki czasowo-przestrzenne i przyczynowo-skutkowe; są tożsame w tych cechach z utworami najwybitniejszych nowatorów XX-wiecznej prozy.


Leopold Buczkowski w ogrodzie swojego domu w Konstancinie. Fotografia ze zbiorów rodziny.

Poza twórczością prozatorską Buczkowski zajmował się malarstwem, rysunkiem, fotografią, rzeźbą i muzyką. W 1983 r. Ignacy Szczepański, reżyser i scenarzysta nakręcił film dokumentalny poświęcony artyście pt. "Wieczysty wrot", a w 1985 r. drugi film pt. "Wyrazić siebie".

Leopold Buczkowski zmarł w 1989 r. Jest pochowany na cmentarzu w Skolimowie.
 

Sztu(cz)ki Leopolda Buczkowskiego

Justyna Staroń

Leopold Buczkowski był artystą w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego zainteresowania oscylowały wokół wielu dziedzin sztuki. Najpełniej objawiły się w literaturze...

»

Leopold Wincenty Buczkowski - prozaik, poeta, malarz, ilustrator, rzeźbiarz

Justyna Staroń

O twórczości literackiej, zwłaszcza prozatorskiej Buczkowskiego napisano sporo, doczekała się ona nawet monografii – Przemoc świata. Pisarstwo Leopolda Buczkowskiego autorstwa Tadeusza Błażejewskiego...

»

Archiwum zdjęć Leopolda Buczkowskiego

W galerii Wirtualnego Muzeum Konstancina w dziale Archiwa prezentujemy Archiwum Leopolda Buczkowskiego.  Archiwum mozna oglądać w całości lub w wydzielonych fragmentach, które zawierają: fotografie, ilustracje, malarstwo, rysunki i rzeźbę.

»