powrót

Natemi

Adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Sienkiewicza 7
Aata powstania: ok. 1905 r.
Autor: Artur Oraczewski

Willa została wzniesiona najprawdopodobniej ok. 1905 r. na zlecenie Artura Antoniego Oraczewskiego, jej projektanta, który na cześć żony Eugenii z Wolffów nadał jej imię „Eugenia”. W 1910 r. willę nabyła Bronisława z Buchowieckich ks. Drucka-Lubecka, w której posiadaniu nieruchomość pozostawała do 1926 r. Córką właścicielki była Zofia Drucka-Lubecka, późniejsza Chomętowska, jedna z najbardziej znanych polskich fotografek. W czasie I wojny część willi wynajmował artysta malarz Franciszek Ejsmond z żoną Marią z Wieniawskich oraz synami: Stanisławem - malarzem i Julianem - poetą. W czasie swojego pobytu wykonał on istniejący do dziś fresk przedstawiający bawiące się putta, umieszczony na fasadzie w niszy nad balkonem.


Natemi, elewacja frontowa, 2012 r. Zdjęcie Anna Gola

Kolejnym nabywcą willi był profesor prawa Aleksander Jackowski z żoną Marią z Liebermanów, brat rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego. Wtedy prawdopodobnie willa otrzymała imię „Maria”. Wreszcie w 1930 r. willę kupił inż. kolejnictwa Emil Landsberg z żoną Natalią z Kwestów. Od skrótu imion właścicieli nazwano ją wówczas „Natemi”. Obecnie budynek znajduje się w prywatnych rękach.

Jedna z najbardziej eleganckich willi Konstancina została zbudowana w stylu II Cesarstwa. Elewację frontową dwukondygnacyjnego budynku zdobią: płytki, centralnie usytuowany pseudoryzalit z kolumnami o jońskich głowicach dekorowanych kwiatowymi girlandami, koszowy balkon wsparty na baniastym blaszanym kroksztynie oraz wielkie okno na piętrze zamknięte łukiem odcinkowym z polichromią autorstwa Franciszka Ejsmonda. Górną część fasady wieńczy attyka tralkowa. W ogrodzie willi przodem do fasady stoi rzeźba Józefa Gabowicza „Chłop z dziewczynką”.
 

Budynek został indywidualnie wpisany do rejestru zabytków nieruchomych decyzją z 23.03.1993 pod numerem A-1544.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007
Świątek T.W., Konstancin. Wędrówka śladami ludzi i zabytków, Warszawa 1995
Lachowski T., Obrazy z przeszłości. Konstancin, Definition Design, 2008

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki