powrót

Zbyszek

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Żeromskiego 6
data powstania: 1911
autor: Władysław Czosnowski

Willa „Zbyszek” posadowiona u zbiegu ulic Żeromskiego i Sienkiewicza została wzniesiona w roku 1911, wg projektu Władysława Czosnowskiego dla Marii Ahrends. Kolejnymi właścicielami nieruchomości była rodzina Szaniawskich. Willa przez wiele lat pełniła funkcje pensjonatu. W „Zbyszku” zatrzymywali się m.in. Wacław Gąsiorowski, powieściopisarz, wieloletni sołtys Konstancina oraz kompozytor Ludomir Różycki.

Willa „Zbyszek” to budynek murowany z cegły, tynkowany, posadowiony na nieregularnym planie, trójkondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem. Bryła budynku jest zwarta, urozmaicona licznymi ryzalitami, balkonami z drewnianymi balustradami, ściętymi narożami, szczytami nakrytymi własnymi daszkami. Całość nakryta jest wielopołaciowym dachem krytym oryginalną zakładkową dachówką ceramiczną. Niestety w wyniku pożaru w 2008 r. fragment dachu uległ zarwaniu, a zniszczeniu uległy pomieszczenia poddasza. Elewacje są ozdobione gzymsami kordonowymi, odcinającymi kondygnacje. Elewacja frontowa trzyosiowa z wnęką z drewnianą, ozdobną balustradą na osi centralnej w partii poddasza. Poniżej wnęki nazwa willi. Przy elewacji wschodniej, południowej i północnej dostawione są ażurowe, drewniane, przeszklone werandy dwukondygnacyjne o pięknych koronkowych dekoracjach, z tarasem na trzeciej kondygnacji. Werandy znajdują się w bardzo złym stanie, elewacja południowa zawalona. Układ wnętrz oraz częściowo wystrój: drewniana klatka schodowa z balustradą, częściowo podłogi i posadzki zachowały się do dziś. Podobnie oryginalna drewniana stolarka okienna i drzwiowa. Główne wejście do budynku mieści się w ściętym narożu pomiędzy elewacją wschodnią i południową.

Niegdyś pełen życia pensjonat w centrum uzdrowiska Konstancin obecnie jest niezamieszkały i opuszczony. Budynek w ciągu ostatnich lat został doprowadzony niemalże do ruiny przez obecnych właścicieli, dla których cenniejsza jest sama działka niż historyczna zabudowa. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar. Obiekt obecnie znajduje się w bardzo złym stanie, ogrodzenie posesji jest uszkodzone, więc do zrujnowanej willi każdy może się dostać bez problemu. Niestety ten wyjątkowy obiekt, wciąż dewastowany przez wandali, ulega coraz szybszej degradacji.

Budynek został indywidualnie wpisany do rejestru decyzją z 25.11.2009 pod nr. A- 889.

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki