powrót

Wiktoria Kawecka

Śpiewaczka operetkowa i operowa, aktorka. Córka Wincentego, pracownika Warszawskich Teatrów Rządowych. Debiutowała w 1893 roku. Wyszła za mąż za Bolesława Wielogłowskiego (1870–1939). Od 1898 była primadonną Operetki Warszawskiej. W roku 1910 przeniosła się do Sankt Petersburga, gdzie występowała w teatrach śpiewając główne role w językach polskim i rosyjskim.. W roku 1915 zadebiutowała na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego w partiach Gildy w „Rigoletto” i Violetty w „Traviacie” Verdiego. Od roku 1916 występowała, wraz z innymi polskimi wykonawcami, w Teatrze „U Nikitskich Worot” w Moskwie. Po wybuchu rewolucji październikowej powróciła w roku 1919 do Warszawy.

Była jedną z największych gwiazd operetki. Obok repertuaru klasycznego wykonywała również popularne piosenki. Występy wokalne uzupełniała często gwizdem artystycznym, przy czym sama akompaniowała sobie na fortepianie.

Nagrała wiele płyt gramofonowych. Znana jest jej rola w kinie w dwuodcinkowym filmie „To co drożej milionów”, gdzie zagrała rolę główną. Była też dyktatorką mody damskiej, znaną z pasji zbierania biżuterii. Kawecka była uwielbiana przez mężczyzn, którzy obsypywali ją drogimi prezentami. Jednym z nich była willa „Wersal” w Skolimowie, podarowana jej przez warszawskiego cukiernika, Edmunda Gwizdalskiego. Wśród dekoracji willi znalazły się, zachowane do dziś, medaliony z podobizną śpiewaczki. Kawecka przebywała tam z całym dworem, służbą i przyjaciółmi. Zmarła w 1929 roku, zapisując rodzinie majątek wart 5 milionów ówczesnych złotych.