powrót

Wedlowie

Rodzina Wedlów pochodzi z Ilensfeld w Turyngii. Jako pierwszy przybył w 1845 r. z Berlina do Warszawy cukiernik Karol Ernest Wedel. W 1851 r. założył on przy ul. Miodowej wytwórnię czekolady, którą jego syn, Emil przeniósł na ul. Szpitalną i przekształcił w fabrykę. Natomiast syn Emila, Jan, doktor chemii spożywczej, w 1927 r. rozpoczął budowę nowoczesnego budynku przy ul. Zamoyskiego na Pradze, gdzie zakład ma swoją siedzibę do dziś.

Po II wojnie światowej Jan Wedel zdołał uruchomić na nowo fabrykę i rozpoczął produkcję. Został jednak szybko usunięty z zakładów przez nowe władze. Upaństwowiono firmowe sklepy, a samą fabrykę przemianowano na Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. 22 lipca, jednak ze względu na znajomość w świecie przedwojennej marki w 1960 r. uzupełniono nazwę dopiskiem: „d. E. Wedel”. W 1990 r. zakłady wróciły do dawnej nazwy. Od tego czasu kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk. Obecnie ich właścicielem jest japońska firma Lotte.

W 1928 r. Jan Wedel zlecił budowę willi w Konstancinie dla swojej przyszłej żony, Michaliny Czerneckiej. Budynek otrzymał nazwę „Dworek w Lesie”. Pani Michalina urządzała tam słynne podwieczorki, na których spotykała się duża część miejscowej socjety. W czasie wojny willa została zajęta przez Niemców, a po 1945 r. umieszczono tam sanatorium pod nazwą „Fraszka”.

Państwo Wedlowie zamieszkali na krótki czas w domu fabrycznym przy ul. Zamoyskiego w Warszawie, a po nacjonalizacji fabryki – u dozorcy swej zniszczonej kamienicy przy ul. Szpitalnej 8. Rodzina Wedlów okupiła II wojnę światową dużymi stratami: wyznaczony na kolejnego właściciela fabryki Franciszek Whitehead stracił nogę w wojnie obronnej 1939 roku, zaś w powstaniu warszawskim zginęła siostra dra Wedla, Zofia Żochowska, a także dwójka jego siostrzeńców, Krystyna i Piotr.

Obecnie w Warszawie mieszka siostrzenica Jana Wedla, Małgorzata z Whiteheadów Jasińska oraz jej córka Elżbieta Libera. Spadkobiercy odzyskali w ostatnich latach część rodzinnej kamienicy przy ul. Szpitalnej wraz z budynkiem pierwszej fabryki, mieszczącej się w podwórzu.