powrót

Tołwińscy

Nazwisko rodziny pochodzi od miejscowości Tołwin na Podlasiu. Pierwsze wzmianki o Tołwińskich pochodzą z XV wieku. Używali oni herbu Ogończyk.

Spośród współczesnych przedstawicieli rodziny jedną z najwybitniejszych postaci był Mikołaj Tołwiński (1857–1924), syn Konstantego i Karoliny z Baranowskich, architekt. Ukończył on Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. W pierwszym okresie życia przebywał i pracował głównie w Odessie, po 1917 roku wrócił do kraju i został profesorem Politechniki Warszawskiej. Jest autorem budynków użyteczności publicznej oraz wielu domów mieszkalnych o charakterystycznych, secesyjnych fasadach.

Elementy tego stylu wykorzystał również przy projekcie własnej willi „Este”, przy ul. Batorego w Konstancinie.

Niektóre projekty Tołwiński tworzył wspólnie z synem, Tadeuszem (1887–1951), również architektem. Syn ukończył studia w niemieckim Karlsruhe. Specjalizował się w urbanistyce. Kierował Katedrą Budowy Miast na Politechnice Warszawskiej, był autorem licznych założeń urbanistycznych, np. dzielnic Warszawy i Kalisza, jak również licznych projektów budowlanych (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie). Propagator idei miasta-ogrodu, zaprojektował trzy takie miasta: Ząbki, Podkowę Leśną i Kamienną Górę. W tym czasie willa „Este”, wzniesiona w 1905 roku, pełniła rolę pensjonatu, ponieważ zajęci zawodowo właściciele nie mieli czasu w niej odpoczywać.

Po 1945 roku nieruchomość przeszła na Skarb Państwa i podzieliła los okolicznych rezydencji – stała się zagęszczoną czynszówką. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.