powrót

Fajansowie


Rodzina pochodzenia żydowskiego, wywodząca się z Sieradza, skąd częściowo przeniosła się do Warszawy, w połowie XIX wieku. Pierwszym ze znanych przedstawicieli tej rodziny był Maksymilian Fajans (1827–89) – rysownik, litograf i fotograf, właściciel największego zakładu fotograficznego w Warszawie.

Nie mniejszą sławę osiągnął jego brat bliźniak – Maurycy Fajans (1827–97) – przedsiębiorca, pionier żeglugi parowej na Wiśle. Jego luksusowe statki parowe woziły warszawiaków na niedzielne wycieczki do Młocin oraz dalej, do Płocka, a nawet Gdańska. Obydwaj bracia byli działaczami gminy żydowskiej w Warszawie.

Inną wybitną postacią z rodziny był Wacław Fajans (1884–1973) – doktor filozofii i ekonomista, wykładowca Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie, prezes Związku Banków w Polsce, wiceminister skarbu i doradca Władysława Grabskiego, który dał się poznać nie tylko jako filozof i czynny przedsiębiorca, ale także autor wielu publikacji z zakresu ekonomii i bankowości. Wraz z żoną, Wandą z Frendzlów kupił teren w Powsinie oraz działkę w Konstancinie, gdzie w 1935 r. zlecił budowę luksusowej willi, znanej pod nazwą „Brzozy”. Dom, wyróżniający się modernistyczną architekturą, przez wielu uważany był za najładniejszy w Konstancinie. Dla małżeństwa, mieszkającego na stałe w Warszawie przy ul. Jasnej, było to miejsce niedzielnego wypoczynku.

Wojna skomplikowała losy rodziny Fajansów i sprawiła, że nigdy już nie powróciła ona do swojej willi. Opuszczony budynek systematycznie niszczał, a w 1995 r. jego nowy właściciel zdecydował o rozbiórce.

Zmarły w Krakowie Wacław Fajans pozostawił po sobie liczne prace naukowe. Rodzina miała też swojego przedstawiciela w USA – Kazimierz Fajans, fizykochemik i profesor na uniwersytecie w Ann Arbor, zyskał sławę specjalisty w dziedzinie radiochemii i promieniotwórczości.

Willa Brzozy

Willa powstała po 1935 r. dla rodziny Fajansów. Była to zamożna rodzina, która wiele lat wcześniej zakupiła także tereny w Powsinie.

»