powrót

Eisertowie

Eisertowie przybyli na polskie ziemie w 1826 roku z Saksonii. Pierwszym z nich był Johann Gottlob Eisert, tkacz z Budziszyna. Przyjechał z żoną, dwiema córkami i synem najpierw do Pabianic, a w 1828 roku do sąsiedniej Łodzi. Przy ul. Piotrkowskiej postawił drewniany dom, w którym uruchomił warsztat tkacki. Jego syn – Johan Karl Gottlob (urodzony w 1819 roku) – kontynuował pracę ojca. Dopiero jego syn, Karl Eisert,  już urodzony w Łodzi w 1845 roku, zbudował na tyłach domu ręczną tkalnię wyrobów bawełnianych. Było to możliwe dzięki posagowi wniesionemu przez żonę, Christinę Paulinę Guse.

Fabryka świetnie prosperowała i w dwie dekady rodzina awansowała w hierarchii łódzkich przemysłowców. W 1886 roku Eisertowie wybudowali dla siebie luksusową rezydencję, będącą ich siedzibą aż do końca II wojny światowej. Dziś w budynku urzęduje Wojewódzki Sąd Administracyjny. Natomiast nie pozostał żaden  ślad po dawnej fabryce, która stała z tyłu i została wyburzona.

Karl Eisert miał czworo dzieci: Karola Rajmunda, Emila, Olgę i Martę. Bracia Eisertowie najpierw kontynuowali wspólne interesy, ale potem zajęli się samodzielną działalnością.

Karol Rajmund (1865–1938) inwestował w przemysł w innych częściach Europy, był też działaczem społecznym (ufundował m.in. szkołę powszechną i szpital dla nerwowo chorych). Kolekcjonował także obrazy, które w testamencie przepisał łódzkiemu Muzeum Sztuki.

Z Konstancinem zwiazany był przede wszystkim Emil Eisert (1872–1939), który na początku XX wieku przeprowadził się do Warszawy, a w 1912 roku nabył konstancińską willę „Pallas Athene”. Mieszkał tutaj razem z żoną, Jadwigą z Neumanów i z dziećmi.

Opisy zdarzeń z  życia rodziny i okres mieszkania przez nią w Konstancinie zawarła w swoich wspomnieniach zatytułowanych "Wędrówka w osiemdziesiąt lat dookoła życia", wnuczka Emila, Jadwiga z Grudzielskich Bieleszowa.

Pallas Athene

Reprezentacyjna willa zamykająca od południa ulicę Żeromskiego. Na rozległej posesji w ogrodzie mieściły się: boisko do krykieta, stajnie, wozownia i garaż. Budynek otoczony jest dekoracyjnym ogrodzeniem, z bramą umieszczoną w półkolistej wnęce...

»