powrót

Marysieńka

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Wierzejewskiego 15
data powstania: 1926
autor: Henryk Gay

Należąca obecnie do Uzdrowiska Konstancin posesja znajduje się w zachodniej części Konstancina Jeziorny przy ul. Piotra Skargi, na terenie dawnego Skolimowa. Działka, na której stoją dwa budynki mieszkalne, jest odgrodzona od ulicy historycznym ogrodzeniem.


Marysieńka. Zdjęcie ze zbiorów GEZ

Willę zaprojektował dla siebie architekt Henryk Julian Gay, wnuk wybitnego architekta XIX-wiecznego Jakuba Gaya. Henryk Gay, który projektował także wille w Konstancinie (m.in. „Amelin”), postanowił osiedlić się tu z żoną Matyldą. Willę nazwał na cześć swojej ukochanej postaci historycznej – królowej Marysieńki Sobieskiej. W 1932 r. willę odkupił lekarz warszawski dr Jan Edward Koelichen. Być może jego wyborem kierowała chęć zamieszkania w sąsiedztwie kolegów po fachu, którzy zajmowali pobliskie wille. Jeszcze przed 1939 r. willa kolejny raz zmieniła właściciela; zakupił ją młody prozaik i dramaturg Michał Choromański. Po wojnie w 1965 r. jego syn Stefan Choromański sprzedał willę Uzdrowisku Konstancin.

Budynek willi prezentuje proste formy historyzujące, typowe dla architektury akademickiej lat 20. Jest wymurowany z cegły, otynkowany, na planie kwadratu, o prostej bryle, z ryzalitem w elewacji frontowej. Dwukondygnacyjny, z dachem czterospadowym krytym papą. Na elewacjach pojawia się prosty detal architektoniczny: boniowane narożniki i profilowany gzyms koronujący. W elewacji południowej (frontowej) w ryzalicie jest półkolisty, czterokolumnowy dorycki portyk, niosący taras. Przy elewacji zachodniej dobudowano obszerny taras w części parteru. Na środku tej elewacji umieszczono balkon z dekoracyjną balustradą. We wnętrzach zachowało się częściowo wyposażenie i detal: schody ze spiralnym słupem, okna witrażowe, żeliwne grzejniki, detal architektoniczny. Oryginalna jest też stolarka drzwiowa i okienna.

Na posesji znajduje się też drugi budynek mieszkalny, tzw. domek parterowy, o prostych formach, z dobudowaną od wschodu „wieżą” mieszkalną.

Budynki znajdują się w dobrym stanie technicznym. Są na bieżąco konserwowane. Oba zostały wpisane do rejestru zabytków decyzją z 24.02.2003 pod nr. A-45.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki