powrót

Jagiellonka

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Piotra Skargi 10
data powstania: 1911 r.
autor: Bronisław Czosnowski

Willa „Jagiellonka” położona jest na rozległej działce porośniętej lasem sosnowym, u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Piotra Skargi. Powstała w 1911 r. wg projektu Bronisława Czosnowskiego dla Zofii Wittowej. W posiadaniu tej rodziny pozostawała do II wojny. Po 1945 r. willa została zajęta pod kwaterunek. Obecnie należy do osób prywatnych i jest wystawiona na sprzedaż. Ze względu na duży stopień planowanych przekształceń i skalę rozbudowy właściciel nie był w stanie uzgodnić z konserwatorem zabytków odpowiedniego projektu.

Willa „Jagiellonka” to wczesnomodernistyczny budynek murowany z cegły, otynkowany, na nieregularnym planie, o zwartej, dwukondygnacyjnej bryle, z mieszkalnym poddaszem. Budynek kryty jest dachem dwuspadowym. Niestety obiekt znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Nie zachował się wystrój wnętrz ani oryginalna stolarka okienna. Zdjęcia archiwalne wskazują, ze w willi zastosowane były okna ościeżnicowe, dwudzielne z nadświetlem. Do dziś zachowała się forma architektoniczna budynku, a także wystrój elewacji: fryz w formie płycin z dekoracją w formie gałązek róż. Na elewacji południowej znajduje się ryzalit z głównym wejściem poprzedzonym rozległym tarasem. Drewniana ażurowa weranda nadaje willi secesyjnego, malowniczego charakteru.

„Jagiellonka”, pomimo złego stanu zachowania, wciąż przedstawia dużą wartość historyczną i artystyczną, dlatego decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do rejestru zabytków decyzją z 24.12.2010 r. pod nr. A-1035. Niestety zaniedbana i zniszczona, odstrasza ewentualnych kupców, którzy podjęliby się uratowania pięknej willi.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Wędrówka śladami ludzi i zabytków, Warszawa 1995

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki