powrót

Maryla

Adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, ul. Sienkiewicza 19
Data powstania: ok. 1903 r.
Autor projektu: Józef Pius Dziekoński

Willa „Maryla” została zbudowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego na zlecenie Towarzystwa Ulepszonych Miejscowości Letniczych, jako jeden z pierwszych pensjonatów Konstancina. W latach 1903-1910 należała do rodziny Szapków, następnie, od 1910 do 1927 r., Grodzkich, a od 1928 r. – do Ludwika i Marii Chojnackich. Willę odziedziczyła ich córka Leokadia Żarowa, później budynek przejął Skarb Państwa, przeznaczając na mieszkania kwaterunkowe. Brak opieki i remontów doprowadził tę piękną budowlę do ruiny.


Maryla, elewacja frontowa, 2012 r. Zdjęcie Michał Krasucki

„Maryla” stanowiła harmonijne połączenie murowanej neogotyckiej architektury z drewnianą dekoracją snycerską. Dwukondygnacyjna willa powstała na planie prostokąta z ryzalitami usytuowanymi na osi głównej elewacji frontowej i ogrodowej. Ryzalit frontowy w formie wieży wyprowadzonej ponad kalenicę dwuspadowego dachu zwieńczony jest strzelistym hełmem. Na piętrze i poddaszu wieży umieszczono drewniane balkony, których balustradę ozdabiają motywy geometryczne.

Wejście do budynku usytuowane na osi głównej, podobnie jak wszystkie pozostałe drzwi i okna, zamknięto łukami ostrymi. Wieżę flankują drewniane, dwukondygnacyjne werandy nakryte dwuspadowymi daszkami, których trójkątne szczyty wypełniają dekoracja snycerska oraz sterczyny. Każde przęsło balustrady balkonu na piętrze ozdabiają drewniane rozety. Pozostałe elewacje nie mają wystroju architektonicznego z wyjątkiem zachodniej, w której na wysokości poddasza umieszczono drewniany balkon o pięknej, ażurowej, geometryczno-roślinnej dekoracji snycerskiej.