powrót

Kamilin

Adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, ul. Piłsudskiego 42
Data powstania: prawdopodobnie 1905-1906 r.
Autor projektu: nieznany

Willa powstała najprawdopodobniej na zlecenie rodziny Jankiewiczów. Leon Karol Jankiewicz (1855-1906) był właścicielem założonej w 1887 r. palarni kawy, jednej z pierwszych w Warszawie. Willa pierwotnie nazywała się „Halszka” prawdopodobnie na cześć jego córki Haliny. W 1929 r. została sprzedana małżonkom Arturowi i Kamili Gornigom, którzy przemianowali ją na „Kamilin”. W latach 50., jako mienie opuszczone, stała się własnością Skarbu Państwa i wprowadzili się do niej lokatorzy komunalni.


Kamili, elewacja frontowa, 2014 r. Zdjęcie Anna Gola


Kamilin, elewacja od strony ogrodu, 2015 r. Zdjęcie ze zbiorów KDK

Dwukondygnacyjna willa usytuowana jest między głównym traktem komunikacyjnym Konstancina - ul. Piłsudskiego a Parkiem Zdrojowym. Elewacja frontowa na planie litery „L” ozdobiona jest od południa drewnianą werandą, a od północy parterową przybudówką, na której znajduje się obszerny taras. Wejście poprzedzono dwukolumnowym portykiem nakrytym półkopulastym daszkiem. Elewacja ogrodowa jest symetryczna, z płytkim ryzalitem na osi głównej.
W 2017 r. władze samorządowe Konstancina-Jeziorny rozpoczęły remont willi z zmiarem przeznaczenia jej na Pałac Ślubów a także siedzibę powstającego Muzeum Konstancina.