powrót

Engemannowie

Rodzina pochodząca z okolic Szydłowca. Pierwszy znany nam przedstawiciel rodziny, Maurycy (Moryc) Engemann, w drugiej połowie XIX wieku, poprzez małżeństwo z Anną z domu Stumpf, został właścicielem browaru w Szydłowcu, który następnie przekazał synowi, Edmundowi (1859-1931). Ten rozszerzył produkcję i zmienił nazwę zakładu na Browar Parowy Fabryka Wódek i Likierów Edmunda Engemanna.

Edmund Engemann wchodził w skład rady miasta Szydłowca, był również współzałożycielem miejskiej orkiestry dętej. Z czasem przeniósł się do Warszawy, gdzie zakupił dom przy ul. Chłodnej 36.
W skład majątku rodziny Engemanów wchodził zamek w Szydłowcu, należący wcześniej do rodu Radziwiłłów.

Edmund i jego żona, Julia z Machlejdów, mieli dwie córki: Zofię (1893-1958) i Wandę (1900-1994). Zofia wyszła za mąż za Aleksandra Schiele, dyrektora zjednoczonych browarów Haberbusch i Schiele SA w Warszawie. Małżeństwo na stałe związało się z Konstancinem, gdzie posiadało willę "Ustronie". Zofia często przebywała tam razem z dziećmi: Julittą, Ewą i Jerzym.

Wanda Engemann wyszła za mąż za malarza, Adama Stykę. Małżonkowie mieszkali początkowo we Francji, by w 1932 roku wrócić do Polski. Przez kilka lat mieszkali w Konstancinie, gdzie wynajmowali parter willi "Urocza". Adam Styka miał tam swoje atelier. Stykowie mieli dwóch synów: Andrzeja i Juliusza. Andrzej (1922-2007) ukończył chemię w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyjechał z rodzicami po wojnie. Był konstruktorem i wynalazcą. Juliusz (1923-1944) zginął w powstaniu warszawskim.