powrót

Zameczek

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Sobieskiego 19
data powstania: ok.1906
autor: Izydor Pianko

Tę wyjątkową budowlę zaprojektował dla siebie  Izydor Pianko (1860–1931) a zbudowała firma Władysława Czosnowskiego. Jeszcze przez wybuchem I wojny światowej w 1911 roku właściciel sprzedał willę Annie Amelii z Wickenhagenów i Gustawowi Adolfowi Mullerom, właścicielom Domu Techniczno-Handlowego w Warszawie. Ich córka, Zofia Mullerówna (ur. w 1896 r.) pełniła funkcje sołtysa Konstancina oraz była niezwykle ceniona i popularna wśród lokalnej społeczności. Ostatnim właścicielem „Zameczku” był szwagier Zofii, Stanisław Julian Breitkopf. Podczas II wojny światowej w wieżyczce willi mieściła się partyzancka stacja nadawcza. W 1944 r. rodzina została wysiedlona przez Niemców. Po wojnie nieruchomość objęta została kwaterunkiem.

Eklektyczny budynek łączy w sobie cechy secesji, neorenesansu i gotyku. Ta eklektyczna, murowana z cegły, tynkowana willa posadowiona jest na nieregularnym planie i złożonej, rozczłonkowanej bryle, z wysoką, dekoracyjną wieżą. Budynek jedno- i dwukondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, pod wielospadowym dachem, krytym blachą. Elewacje różnią się od siebie, jednak wszystkie są bogato i różnorodnie dekorowane. Na elewacji północnej i południowej znajdują się asymetryczne ryzality, zwieńczone trójkątnie ze spływami. Na piętrze budynek zdobią balkony; w tym narożny, półokrągły balkon o zwieńczeniu w formie podciętego fragmentu muru, dekorowanego skrzydłami nietoperza. Od strony zachodniej robiące ogromne wrażenie dwie drewniane, przeszklone werandy, kryte dachem pulpitowym. Na elewacji frontowej wejście w arkadowym podcieniu z kolumnami. Budynek boniowany w narożach. Okna trójdzielne, o różnych wykrojach, dekorowane detalem architektonicznym: opaski, tympanony. Drewniana, oryginalna stolarka okienna w znacznym stopni zachowana.

Zarówno bryła, jak i detal budynku zachowały się w niezmienionej formie. Koleje losu sprawiły, że willa została ograbiona z wyposażenia, jej stan znacznie się pogorszył, a otoczenie uległo degradacji. Budynek znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga generalnego remontu.

Został indywidualnie wpisany do rejestru zabytków decyzją z 10.09.2008 pod nr. A-857.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007
Karta ewidencyjna, J. Domino, 1988, archiwum WUOZ

Müllerowie

Rodzina pochodzenia niemieckiego. Gustaw Adolf Müller (1862–1916), syn Jana Jakuba i Józefy z Piotrowskich, był znanym przedsiębiorcą.

»

Zofia Müllerówna

Urodzona w 1896 roku, jako najmłodsza córka Gustawa Adolfa Müllera, właściciela Domu Techniczno-Handlowego w Warszawie, oraz Anny z Wickenhagenów. Ukończyła gimnazjum żeńskie Julii Jankowskiej w Warszawie...

»