powrót

Natansonowie

Rodzina bankierów, przemysłowców oraz intelektualistów warszawskich pochodzenia żydowskiego. Twórcą potęgi finansowej rodu był Samuel (Seelig) Natanson (1795–1879), syn Natana z Leszna, który w 1866 r. wraz z synami otworzył dom bankowy S. Natanson i Synowie.

Natansonowie byli współzałożycielami oraz prezesami Banku Handlowego w Warszawie, stawali na czele Giełdy Warszawskiej, zajmowali się też prowadzeniem wydawnictw. Prowadzili działalność społeczną, jak Ludwik Natanson, syn Samuela, doktor medycyny, prezes Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego i długoletni prezes warszawskiej gminy żydowskiej (był inicjatorem budowy Wielkiej Synagogi na Tłomackiem oraz siedziby gminy żydowskiej przy ul. Grzybowskiej).

Za sprawą jego syna, Edwarda (1861–1940), bankiera i przemysłowca, Natansonowie odegrali ważną rolę w rozwoju Konstancina-Jeziorny. Edward Natanson wspólnie z Leopoldem Kronenbergiem zdecydował o przeniesieniu do Jeziorny Mirkowskiej Fabryki Papieru. Od 1887 r. powstał tu nowoczesny zakład produkcyjny oraz osiedle fabryczne z bogatym zapleczem socjalnym.

Nieopodal fabryki Edward Natanson wybudował swoją willę „Amelin”, której nazwa pochodzi od imienia jego żony, Amelii z Eigerów. Do zasług przemysłowca należy też członkostwo w Komitecie Budowy Politechniki Warszawskiej.

Warto wspomnieć, że kilku przedstawicieli rodziny Natansonów zostało wybitnymi fizykami, jak np. Władysław Natanson, (1864-1937), rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ludwik Karol Natanson (1905–1992) profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Część rodziny wyemigrowała do Francji, gdzie również zajmowała się bankierstwem, a także mecenatem sztuki.

Historia fabryki papieru w Jeziornie

Dwadzieścia kilometrów od centrum Warszawy, w Konstancinie-Jeziornie...

»

Amelin

Willa zlokalizowana w centrum dużej, zadrzewionej posesji...

»

Kościół św. Józefa Oblubieńca

Okazała świątynia zwraca uwagę na tle fabrycznego pejzażu Mirkowa...

»