powrót

Amelin

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, Jaworskiego 5
data powstania: 1901–1903
autor: Henryk Gay

Willa zlokalizowana w centrum dużej, zadrzewionej posesji, w północno-wschodniej części Konstancina-Jeziorny - Jeziornie.

Właścicielem willi i otaczającego ją parku był Edward Natanson, prezes i współwłaściciel Mirkowskiej Fabryki Papieru, udziałowiec Domu Bankowego S. Natanson i Synowie, filantrop, a także kolekcjoner dzieł malarstwa flamandzkiego. Nazwa willi pochodzi od imienia jego żony Amelii z Eigerów.

Budynek został zaprojektowany zgodnie z duchem architektury angielskiej początku XX w. i przypomina czołowe projekty architektów Arts & Crafts. Wymurowany z cegły, pierwotnie nieotynkowany, z imitującą mur szachulcowy okładziną drewnianą w górnej kondygnacji. Powstał na rzucie kilku połączonych ze sobą prostokątów. Do głównego korpusu od frontu dostawiono prostokątne skrzydło, od ogrodu trójboczny ryzalit. Bryła także zróżnicowana; korpus główny dwukondygnacyjny, z dostawionym członem parterowym. Ryzalit trójboczny parterowy, skrzydło od frontu dwukondygnacyjne z wysokim szczytem. Zwracają uwagę wysokie kominy wymurowane dekoracyjnie z cegły.

Obiekt znajduje się w prywatnych rękach. Jego stan techniczny jest dobry, ale wskutek przeprowadzonych w latach 90. remontów w znacznym stopniu utracił swój pierwotny charakter. Imitujące konstrukcję szachulcową ściany otynkowano, stolarka okienna została wymieniona na współczesną.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków decyzją z 10.09.1998 pod nr. A-1658. Obecnie w rejestrze juz nie figuruje.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki

Natansonowie

Rodzina bankierów, przemysłowców oraz intelektualistów warszawskich pochodzenia żydowskiego. Twórcą potęgi finansowej rodu był Samuel (Seelig) Natanson (1795–1879), syn Natana z Leszna, który w 1866 r. wraz z synami otworzył dom bankowy S. Natanson i Synowie.

»

Historia fabryki papieru w Jeziornie

Dwadzieścia kilometrów od centrum Warszawy, w Konstancinie-Jeziornie znajduje się największy w województwie mazowieckim i najlepiej zachowany zespół obiektów zakładów papierniczych, stanowiący przykład budownictwa przemysłowego i architektury przemysłowej doby historyzmu...

»