Nie żyje Teresa Herse-Górska

W piątek 15 października 2021 r. odeszła Teresa Herse-Górska (1932-2021), architekt, społecznik, mieszkanka Konstancina, potomkini słynnych warszawskich rodów Hersów, Machlejdów, Ulrichów, Temlerów, Wernerów i innych. Była osobą zasłużoną dla Konstancina-Jeziorny działając przez wiele lat na rzecz ochrony zabytków oraz dziedzictwa historycznego i kulturowego tej miejscowości. Była współautorką "Kroniki Papierni w Jeziornie" wydanej w 1980 r. z okazji 220. rocznicy istnienia tego zakładu. W 1990 r. została członkiem założycielem Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. W tym samym roku, z jej inicjatywy Konstancin został wpisany do Rejestru Zabytków, jako układ urbanistyczno-architektoniczny. Jej niezapomniane pełne anegdot opowieści rodzinne spajały klamrą dzieje przedwojennego i współczesnego Konstancina. Na zaprezentowanej fotografii z 2012 r. pomaga w identyfikacji osób na zdjęciu zrobionym podczas słynnej konstancińskiej Majówki w 1911 r. R.I.P.