powrót

Blauthów

Adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, ul. Czarnieckiego 7
Data powstania: po 1927 r.
Autor projektu: nieznany

Willa powstała dla inż. Tadeusza Blautha (1884-1954), docenta Politechniki Lwowskiej a także założyciela, głównego udziałowca i dyrektora Fabryki Obrabiarek „Pionier”, żonatego z Marią z Fangorów. Willa sąsiadowała z lasem, na terenie otaczającej ją posesji znajdował się kort tenisowy. Pod koniec lat 40. w domu Blauthów mieszkał Felicjan Szczęsny Kowarski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który udzielał lekcji malarstwa dzieciom właścicieli, a także młodemu Wojciechowi Fangorowi, bratankowi Marii Blauth. 


Dom Blauthów. Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Blautha

Dom Blauthów to drewniany, parterowy dworek nakryty wysokim dachem mansardowym z trzema facjatami i wejściem poprzedzonym czterokolumnowym gankiem zwieńczony facjatą o szalowanym szczycie, ozdobionym motywem stylizowanych promieni słonecznych. Na początku lat 50. willa została włączona do tworzonej na Królewskiej Górze dzielnicy rządowej, następnie zajęli ją dzicy lokatorzy. Niedługo potem spłonęła.

Tadeusz Blauth

Inżynier, docent Politechniki Lwowskiej, dyrektor Fabryki Obrabiarek „Pionier” w Warszawie.
Urodził się 11 maja 1884 roku we Lwowie w rodzinie Jana Blautha, profesora politechniki...

»

Blauthowie

W skąpych zapiskach rodzinnych jako pierwszy pojawia się Jan Karol Blauth, urodzony zapewne w końcu XVII w Saar - zależnym wówczas od Francji (obecnie Saar Land w Niemczech), który na początku XVIII wieku osiadł we Lwowie i poślubił Barbarę Kuryłowicz. Kolejne generacje Blauthów – lwowiaków, to: Kajetan, Marcin, Edmund, Jan Emil i Tadeusz...

»