powrót

Hugonówka

adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, ul. Mostowa 15
data powstania: 1902-1903
autorzy: Karol Kozłowski, Otto Kuder

Okazały budynek umiejscowiony przy Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, powstał na zlecenie Hugona Seydla, warszawskiego winiarza, sędziego Trybunału Handlowego i konsula honorowego Królestwa Serbii w Polsce. Nazwa pochodzi od imienia właściciela, który na początku XX w. zakupił działkę położoną na pograniczu Konstancina i Skolimowa, nad rzeką Jeziorką.


Hugonówka, stan z początku XX wieku. Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Wł. Świątka

Budynek z charakterystycznymi tarasami na wysokości pierwszego piętra i przystanią dla łodzi poniżej głównego wejścia, pełnił funkcję pierwszego na tym terenie zakładu przyrodoleczniczego. Wyposażony w łazienki przystosowane do zabiegów leczniczych, inhalatorium, salę gimnastyczną a także salon i czytelnię, reklamowany w Tygodniku Ilustrowanym i tygodniku Świat, przyciągał kuracjuszy mogących pod opieką lekarzy, pielęgniarek i masażysty poddawać się zabiegom wodno-leczniczym, inhalacjom i wypoczynkowi. SPA z początku wieku XX. wieku zakończyło swoją działalność po zakończeniu I wojny światowej, przyczyniając się przedtem do przyznania Konstancinowi statusu uzdrowiska.

W dwudziestoleciu międzywojennym Hugonówka przeszła na własność rodziny Andrzejewskich i stała się pensjonatem, w którym w sezonie letnim wynajmowano pokoje. Zaczęto ją wówczas nazywać "Domem pod diabłami”, ze względu na rzeźby dwóch faunów umieszczonych na postumentach stojących przy wejściu na schody.


Hugonówka. Zdjęcie ze zbiorów Biblioteki Narodowej

Po II wojnie światowej budynek zaczął pełnić funkcję publiczne. U schyłku lat 40. mieścił tu się Instytut Ludowy szkolący działaczy partyjnych. Na początku lat 50. miał tu swoją siedzibę Zespół Pieśni i Tańca Centralnej Rady Związków Zawodowych "Skolimów". Po rozwiązaniu zespołu, pod koniec lat 50., w Hugonówce otwarto kino "Fregata" a nastepnie kino „Beata” działające do 1990 r. W latach 1991-1997 działało tu kino i "Pub pod Diabłami". Zniknęły rzeźby faunów, budynek powoli niszczał a po pożarze w 1993 r. stopniowo zaczął zamieniać sie w ruinę. Decyzję o jego rewitalizacji podjęto w 2004 r. i po wielu perturbacjach zakończono z sukcesem w styczniu 2014 r. Obecnie Hugonówka jest siedzibą Konstancińskiego Domu Kultury.

Literatura:
Świątek T. W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007
Świątek T. W., Konstancin. Wędrówka śladami ludzi i zabytków, Warszawa 1995

Seydlowie

Jako pierwszy pojawił się w Warszawie Maurycy Seydel (1814–1902), urodzony w Berlinie, który po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim przybył do Warszawy w celu odbycia praktyki w winiarni Fukiera. W 1842 roku otworzył własną winiarnię z piwnicą przy ul. Widok 25. Następnie przeniósł firmę do własnej kamienicy przy ul. Senatorskiej...

»