Słynna śpiewaczka operowa. Była córką inż. Karnickiego i Alice Shaw, kuzynki Bernarda Shaw. Państwo Karniccy mieli czwórkę dzieci: syna - Aleksandra (Szurę), skrzypka, absolwenta Konserwatorium w Petersburgu oraz trzy córki - Wiktorię po mężu Orfenow, Marię zw. Mary lub Marusią, po mężu Augustowską i Helenę (Lola), I voto de Frey, II voto ks. Wiaziemska, również śpiewaczkę.
Maria była początkowo związana z teatrami operowymi w Petersburgu i Moskwie. W 1929 r. odbyła tournée artystyczne po Ameryce Południowej z Grzegorzem Fitelbergiem i orkiestrą Opera Prive w Paryżu. W prasie z lat 20. i 30. XX w. znajdują się informacje o występach jej i jej siostry Heleny w Warszawie. M.in. 15 III 1928 r. odnotowano recital Marii Karnickiej i Heleny Frey, w kwietniu 1931 r. - Marii Karnickiej, a w październiku tego samego roku Heleny.
Zarówno Mary, jak i inni członkowie rodziny Karnickich na stałe mieszkali w Anglii a w Konstancinie bywali tylko podczas wakacji. Mieszkali w należącym do Emeryków pensjonacie Ukrainka. Maria Augustowska spędziła II wojnę światową w Warszawie. Podczas powstania zginął jej brat Szura. Zmarła w Szwajcarii w 1949 r.
W swoich wspomnieniach pt. „Saga ulrichowsko-machlejdowska” Krystyna Machlejd pisze o niej następująco: „Pani Mary – to iskrzący się humor, dowcip, bystrość umysłu, znakomita recytatorka, kozerka i imitatorka, a w dodatku obdarzona pięknym głosem altem.”