Aktualności

powrót

Wspomnienie o Heddi Pate

23 listopada 2013 r. w Konstancińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie na temat Heddi Pate - jednej z legendarnych postaci przed i powojennego Konstancina - amazonki, elegantki i filantropki. Zapraszamy do lektury wspomnień uczestników spotkania - dr Jana Piętki oraz Tadeusza Kossa zamieszczonych w dziale Zasoby_Wspomnienia.


Heddi Pate na zdjęciu zrobionym przez Benedykta Jerzego Dorysa
ze zbiorów Tadeusza Wł. Świątka

Wspomnienia o Heddi Pate

Heddi Pate poznałem w końcu lat czterdziestych XX wieku. Pamiętam ją jako osobę miłą, łatwo nawiązującą kontakt z dorosłymi i dziećmi. Miałem wtedy 5 - 6 lat i od pierwszej połowy 1948 r. mieszkałem z Rodzicami i młodszą siostrą Anną w Konstancinie...

»

Heddi Pate

Tadeusz Koss

Jestem jednym z niewielu ludzi, którzy bywali u Pani Pejtowej w domu, jednym z niewielu żyjących, którzy byli zapraszani na uroczystości przez nią organizowane. Rodziny nasze łączyła przyjaźń. Mój ojciec był kawalerzystą a Pani Pejtowa de domo Mąkowska, dama salonów przedwojennej Warszawy, uczestniczka konkursów hippicznych I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Łazienkach, gdzie była znaną amazonką, przyjaźniła się z wieloma wysoko postawionymi oficerami i ich rodzinami.

»